sobota, 30 kwietnia 2016

Wielka Noc

My już dawno złapaliśmy zajączka, a tu wszystko zacznie się jutro! W tym roku to właśnie 1 maja obchodzona jest Wielkanoc w Kościele prawosławnym. Jest to również świętowanie nadchodzącej wiosny i odradzającej się przyrody (elementy pogańskie).

Niedziela Palmowa
Tutaj nie ma palm, są kwiaty, święto zaś nazywa się Цветница (Święto kwiatów), oczywiście w cześć przybycia Jezusa do Jerozolimy. Podczas uroczystej mszy w cerkwi święcone są wierzbowe gałązki i bukiety wiosennych kwiatów, które potem zanoszone są do domów i kładzione przed ikony. Wierzy się, że jest to ochrona przed chorobami i nieszczęściami. To również czas imienin osób, których imiona pochodzą od nazw kwiatów (tak jak w Rumuni, Martko!).

Wielki Czwartek
Dziś możemy zacząć farbowanie jajek i pieczenie kozunaka. Jeśli się nie uporamy z czasem, pichcenie musimy przełożyć na sobotę.

Wielki Piątek
Tego dnia nie powinno się wykonywać żadnych robót domowych, naturalnie ze względu na pamiątkę ukrzyżowania Chrystusa. Nie gotujemy, nie sprzątamy, nie przygotowujemy święconki, nie farbujemy jajek. To czas na ciszę i przemyślenia.

Wielka Sobota
Polacy mają babkę, Rosjanie mają kulicza (кулич), a Bułgarzy (Rumuni i Macedończycy) kozunaka (козунак). Jest to chlebek wielkanocny, który tradycyjnie zaplata się w warkocz, dodając np. rodzynki, skórkę cytrynową, cukier waniliowy, migdały, orzechy lub rum.

Jajka farbujemy dowolnie, ale: jedno jajko musi być koloru czerwonego (symbol Wielkanocy), kładzie się je przed ikoną w domach, z jajkiem jest też związana zabawa dla najmłodszych: gdy pierwsze jajko (czerwone) po farbowaniu wyschnie, dorośli przykładają je (jeszcze ciepłe, ale nie gorące) do policzka dziecka. Oznacza to, że policzki będą tak czerwone, jak jajko, za czym idzie zdrowie. Jest to również sposób okazywania miłości najmłodszym.

Msza w cerkwi zaczyna się zwykle około 22-23 i trwa do 2-3 w nocy. O północy przynoszone jest światełko z Jeruzalem i wszyscy wierzący odpalają od niego własne świece, które potem zabierają do domu. Po odpaleniu świec wszyscy wychodzą przed świątynię i obchodzą ją trzy razy.

Wielkanoc
Jeśli chodzi o specjalne potrawy, są nimi jajka i kozunak. Reszta według uznania. Dziś jest czas na spotkania z rodziną i sąsiadami, i wymienianie się wielkanocnym chlebkiem z kolorowymi jajkami, mówiąc przy tym słowa wymawiane podczas nabożeństwa nocnego: Христос Воскресе (Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się: Воистина Воскресе (Naprawdę Zmartwychwstał). Można zrobić to po nabożeństwie albo w ciągu dnia. Podczas śniadania również zbija się jajka. Ocalałe jajko nazywa się борец (wojownik). Aż się zachciało pobawić.. :)

W Wielkanoc nie zapala się zniczy na grobach zmarłych, Jest to czas przezwyciężenia śmierci przez Chrystusa i Jego Zmartwychwstania. Maluje się za to jajka i w kolejnym tygodniu daje się je najbliższym na znak uratowania dusz zmarłych.


Macie pomysł, co to może być?

                                               Przegrywać też trzeba umieć.. ;)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz