Dzień Edukacji i Kultury Bułgarskiej oraz Literatury Słowiańskiej
(День славянской писменности и бoлгарской культуры)
Jest to jedno z ważniejszych świąt kraju. Urzędy, szkoły i sklepy są pozamykane, w miastach odbywają się marsze, koncerty, spotkania - kraj się raduje. Przyczynili się do tego Cyryl i Metody - twórcy alfabetu słowiańskiego, bracia (mieli jeszcze piątkę rodzeństwa). Urodzili się oni w Salonikach (północna Grecja).
Gdy rozpoczęli swoją misyjną przygodę, opracowali głagolicę - pierwszy słowiański alfabet. Działali na Krymie, w Bułgarii, w Azji Mniejszej, potem ruszyli na Ruś Kijowską. Używana do dziś cyrylica została nazwana oczywiście od imienia Cyryla.
Święto, jak na Bułgarię, obchodzone jest już długo, bo 165 lat (od 11 maja 1851). Wcześniej było uznane za kościelne i za państwowe jednocześnie. Jednak po przeprowadzeniu sekularyzacji w 1969 roku (oddzielenie kalendarza świeckiego od kościelnego), obchodzi się dwa święta: kościelne (11 maja) i państwowe - dziś.
Jak kiedyś świętowano?
- uroczyste marsze uczniów i nauczycieli
- śpiewanie pieśni narodowych i na cześć Metodego i Cyryla
- uczniowie nosili galowe, odświętne stroje
Obecnie:
- w miastach odbywają się koncerty, wystawy, festiwale
- w większych miastach również organizuje się marsze
- w szkołach organizuje się Bale Abiturienckie (na zakończenie 12 klasy).
PS. Obecnym alfabetem w Bułgarii jest grażdanka. Jest to odmiana cyrylicy, wprowadzona za czasów Piotra I Wielkiego (1708-1711). Oznacza ona "pismo świeckie".
Cyyyryyyluuuu! :)))
OdpowiedzUsuń