1. Pliska
2. Veliki Presłav
3. Veliko Trynovo
4. No i Sofia, czyli dawna Serdica, niegdyś serce wschodniego Cesarstwa Rzymskiego. Serdica była zdobyta przed Chana Kruma w roku 811, ale jej losy się co rusz się zmieniały (dołączenie do pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego, później opanowanie przez Bizancjum, kolejno Drugie Państwo Bułgarskie). 1382 - opanowanie przez Turków, 1443 - chwilowe oswobodzenie (już Sofii) przez Władysława III Warneńczyka, późniejsze odbicie pod Warną przez Osmanów. Koniec końców w XIX wieku to Rosjanie rozprawili się z Turkami i oswobodzili Sofię, która stolicą Bułgarii stała się w roku 1879.
W zależności od źródeł Sofia jest trzecią z rzędu lub najwyżej położoną stolicą Europy (550 m n.p.m.). Leży w Kotlinie Sofijskiej, u podnóży Gór Witosza, dlatego idąc sobie deptakiem w centrum można dostrzec schowane za budynkami góry. Z informacji ogólnych można też dodać, że Sofia otoczona jest wieloma źródłami wód mineralnych.
Zdanie w tytule postu jest dewizą miasta i znajduje się na herbie. Rośnie - bo cały czas się rozwija i powiększa; nie starzeje - między innymi za sprawą wizerunku młodej św. Zofii, która jest jednym z elementów herbu stolicy.
Zwiedzanie:
Sama Sofia nie należy według mnie do najurokliwszych stolic Europy :) Ma dwie szalone linie metra (niby dwie, ale 3, niejasno oznakowane) + mnóstwo cerkwi, kościołów, znajdzie się i meczet czy synagoga. Wszystkie obiekty można zobaczyć w ciągu jednego dnia (oczywiście zależy, jak dokładnie chcemy poznać muzea i inne obiekty).
Oto najważniejsze z nich:
z tyłu po lewej Dawny Dom Partii, po prawej Dom Prezydencki, a na pierwszym planie maleńka cerkiew Sweta Petka Samardżijska
raz jeszcze z przodu cerkiew Sweta Petka Samardżijska, z tyłu meczet (Bania baszi dżamija, jedyny w Sofii meczet otwarty dla wiernych), a między tymi obiektami ruiny antycznej Serdiki (mówi się, że wcześniej istniało tu miasto Traków)
druga największa cerkiew Sofii - cerkiew Sweta Nedela
obiekt z listy UNESCO - słynna rotunda, cerkiew pw. Świętego Męczennika Jerzego Zwycięzcy
rosyjska cerkiew (dokładnie Św. Nikolaja) - znak przyjaźni obu krajów
największa, najbardziej znana cerkiew - cerkiew Aleksandra Newskiego. Jest w stanie pomieścić 5 tys wiernych, wybudowana w stylu neobizantyjskim
wspomniany wcześniej widok na góry z centrum stolicy
główny gmach Sofijskiego Uniwersytetu
szalone linie metra
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz