niedziela, 12 czerwca 2016

Veliko Tarnovo

Dzisiejsza mała wycieczka pokazała mi, że lepiej się zwiedza miasto biegając, niż idąc :)
Zdecydowałam się pobiec w biegu na 5km w mieście Veliko Tarnovo (Велико Търного). Tak się złożyło, że to miasto było na liście TO-SEE przed odjazdem.

Jest to kolejna dawna stolica Bułgarii, a dokładniej drugiego państwa bułgarskiego (1185-1396). Leży nad rzeką Jantrą (która wije się przez środek miasta), a nazywana była niegdyś Drugim Konstantynopolem. Miasto zewsząd otoczone jest wzgórzami (Carewiec, Momina Krepost, Trapezica, Sweta Gora), domy więc usytuowane są na urwiskach skał, tworząc miasto-dolinę. Na środku zaś stoi masywny pomnik Asenevci (1985), przedstawiający cara Asena, Piotra, Kałojana i Ivana Asena II, którzy groźnie patrzą na wszystkie strony świata, usadowieni na koniach.

Warto rzucić okiem na wzgórze Carewiec - mieści się tam twierdza, odnowione mury carskie z wieżą i strzelnicami. Jadąc drogą, jest się wyżej niż twierdza, przez co widoki są jeszcze lepsze.

Arbanasi - miejscowość znajdująca się 5km od Veliko Tarnovo, wpisana na listę UNESCO. Jest to rezerwat architektoniczny, w którym znajdziemy 5 cerkwi, 2 klasztory i warowne budynki mieszkalne. Metr kwadratowy ziemi kosztuje to podobno niemałą sumę, osiedlają się więc tu najbogatsi mieszkańcy, mówi się też o mafii, ale ile w tym bujdy, nie wiem.

Przepiękny klasztor Przeobrażenie Gospodno (7km od Veliko Tarnovo) to jest dopiero coś pięknego. Oczywiście dla fanów gór, skał, ciszy i zniszczonych kościółków i cerkiewek. Klasztor założono w XI wieku, nieraz był niszczony i odbudowywany (udręką są odłamujące się skały) tylko i wyłącznie dzięki darowiznom. Podobno jednym z obecnych sponsorów jest Anglik, który ożenił się z Bułgarką i przyjechał pewnego razu poznać klasztor. Po rozmowie z ojcem (który znany jest z tego, że wszystkich zaprasza na herbatę) postanowił pomóc odbudować świątynię - zafundował cały dach i aktualnie regularnie wysyła darowiznę.

Obecny zespół klasztorny (4 największy w kraju) składa się z 4 cerkwi. Najważniejszą z nich jest właśnie Przeobrażenie Gospodno, a tuż za nią wybudowano dzwonnicę z systemem zegarowym. Sama cerkiew nie jest dużych rozmiarów, usytuowana jest na skale, skąd rozciąga się widok na dolinę rzeki, a po drugiej stronie Jantry widać klif, na którym zbudowany kolejny klasztor, tym razem żeński - Monaster Sweta Trojca.

Warto szepnąć słówko o freskach i ikonach wewnątrz świątyni: wykonał je Zacharij Zograf. Był to bardzo utalentowany człowiek, który wbrew władzom klasztoru podpisał swoim imieniem główną ikonę cerkwi i zostawił też swój autoportret. Namalował słynne Koło życia, fresk przedstawiający w ciekawy sposób dzieje życia człowieka w zależności od wieku.

Chyba do znudzenia będę powtarzać, ale.. zdjęcia nie oddają piękna w pełni!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz